Vyplatí se ještě investovat do nemovitostí? Úroky skokově rostou
Zdražuje se všechno a všude, ceny materiálů, práce i bytů a domů. Vyplatí se ještě investice do nemovitosti, nebo je lepší si počkat?
▫
Růst cen se jen tak nezastaví
Bydlení je drahý špás, ale pro Čechy je to dlouhodobě jedna z nejjistějších investic (snad proto, že je hmatatelná).
Do cen nemovitostí se promítá i poptávka výrazně převažující nabídku (například v Praze je teď nejméně bytů k prodeji za posledních deset let). Proč? Lidé mají obavy z inflace, která už dvojnásobně převýšila ideální 2–3 % a tak se snaží volné peníze investovat právě do nemovitosti, aby je uchránili před ztrátou hodnoty.
Proto je důležité koupit „správný byt za správnou cenu“ a na správném místě. Pak už jen stačí najít spolehlivého nájemníka, kterému místo k žití dlouhodobě pronajmete. Nájemné vám pak pokryje velkou část přímých nákladů na byt (úroky z úvěru, které odvádíte bance, platby SVJ a fond oprav). Dlouhodobě rostoucí ceny nemovitostí a nájmů se postarají o to, že za pár let půjde značná část nájemného do vaší kapsy.
▫
Čeho je málo, to je drahé
Kromě nízké nabídky a vysoké poptávky se do zvyšujících cen bytů promítají i další faktory:
- stálý růst cen materiálů (v meziročním srovnání i o vyšší desítky procent nejen kvůli covidu, poptávce a problémům v dopravě, ale i kvůli rostoucím cenám energií a emisních povolenek)
- tím pádem rostoucí ceny výstavby i rekonstrukce starších nemovitostí,
- vzrůstající ceny práce (inflace působí na pracovní trh – nezaměstnanost je extrémně nízká, ale lidí ve stavebnictví je málo),
- vysoké ceny energií, které se ještě nepromítly do nákladů ve stavebnictví a
- v neposlední řadě i dlouhé lhůty na vyřízení některých nutných povolení a s tím související prodlevy.
Všechny tyto vlivy hovoří z čistě matematického hlediska pro to, že je finančně výhodnější investovat do nemovitosti teď (2021/22) než příští rok.
Tip z našeho archivu: Jak investovat do domu a překonat zdražení elektrické energie?
▫
A jak je to s úroky na hypotékách?
Kvůli vysoké inflaci rostou. A dle očekávání trhu úroky na hypotečních úvěrech ještě porostou, protože banky do nich ještě plně nepromítly zvýšení sazeb ČNB a inflační očekávání. Na konci roku 2021 se podle odhadů budou pohybovat okolo 4,5 %. Tak drahé hypotéky byly v Česku naposledy okolo roku 2010.
Představte si, že teď můžete v Brně koupit byt 2kk za 5 milionů na hypoteční úvěr s úrokem 3,7 % p. a. (23. 11. 2021). V létě 2022 může ten samý byt stát 5,5 až 6 milionů Kč a hypotéční sazba bude pravděpodobně 5 % p. a. Jaký bude rozdíl na splátce 80% hypotečního úvěru? Teď byste platili 18 400 Kč a za rok 25 700 Kč. To dělá rozdíl 7 300 Kč měsíčně.
▫
Investovat do nemovitosti nebo ne?
S kalkulačkou i bez ní je to vlastně jednoduchá rovnice. Pokud nemáte hotovost na koupi celé nemovitosti, takže si budete muset požádat o hypoteční úvěr, čekání do příštího roku se vám nevyplatí. Stálo by vás navíc stovky tisíc kvůli vyšší ceně domu/bytu a dalších stovky tisíc na splácení navýšených úroků během příštích let.
Tento nárůst bude pravděpodobně během roku 2022 tak zásadní, že finanční možnosti podstatné části kupujících nebudou stačit.
Abychom to shrnuli – pokud chcete během příštího roku až dvou investovat do nemovitosti, udělejte to teď, nebo alespoň dva roky vyčkejte a doufejte v pokles cen. Může se ale stát, že nemovitosti nezlevní, hypoteční úroky neklesnou a vy na tom budete ještě hůř než dnes.
▫
Chcete vědět víc?
Nabízíme bezplatné konzultace nejen pro ty, co se chystají pořídit vlastní bydlení, ale i všechny, co chtějí investovat, pojistit si bydlení, pohlídat si ceny energií nebo si nastavit finanční plán.
Autor: Marek Rygel
Kontaktní formulář
Prosím vyplňte svoje kontaktní údaje a my se vám ihned budeme věnovat